Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отглеждане на разсад от домати - типични грешки, които градинарите правят

11 март 2024, 17:18 часа

За да получите добра реколта от домати, първо трябва да отгледате силен и здрав разсад, който ще може да издържи на температурни промени, вятър, дъжд и други неблагоприятни фактори. Много градинари допускат някои типични грешки при отглеждането на доматен разсад, които могат да доведат до неовата гибел или забавяне на растежа му.

Най-честите грешки при отглеждането на доматения разсад

Липса на осветление - ако сте засадили доматените семена в началото на февруари, разсадът няма да има достатъчно осветление и ще започне да се разтяга.

За да избегете това, доматените насаждения трябва да бъдар осветенявани сутрин и вечер с фитолампи, за да се удължи дневната светлина. Препоръчителната дневна светлина за нормален растеж на разсада е 15-17 часа.

Кога е най-подходящото време за засаждане на домати?

Често неопитните градинари използват универсална почва за засаждане на семената. Но това е погрешно, по-добре е да купувате почва, предназначена специално за отглеждането на тази култура. Тя трябва да съдържа хранителни вещества, които са подходящи за доматения разсад. Необходимо е да се обърне внимание на нейната киселинност - в случая тя трябва да е неутрална.

Какво ще се случи с разсада в кисела почва:

  • корените растат и се развиват бавно или спират да растат напълно;
  • разсадът не абсорбира много полезни вещества, например азот (N), калий (K), калций (Ca), сяра (S), фосфор (P), молибден (Mo), магнезий (Mg);
  • най-важното е, че с такава почва желязото (Fe), медта (Cu), манганът (Mn), цинкът (Zn) стават отрова за храстите.

Но можете да определите киселинността на почвата си с помощта на домашен pH тест или индикаторни ленти -  ако почвата е кисела, добавете към нея доломитово брашно.

Ако посеете семената в обща кутия, тогава при опита за пресаждане много от тях няма да оцелеят, тъй като кълновете имат много деликатни корени. По-добре е да засадите семената в малки чаши и да ги засадите в отделни саксии заедно с буца пръст.

Ако налеете твърде много вода в саксиите, тогава може да настъпи гниене. По-добре е да излеете водата в тава, като поставите чаши с дупки в нея, така че самият разсад да си набави необходимия обем вода. 

Неправилната температура на почвата е друга грешка - трябва да запомните, че ако температурата на земята е под +14 градуса, корените няма да абсорбират хранителни вещества и вода. Освен това, дори в плодородна и влажна почва, храстите ще гладуват и ще им липсва вода.

Ако сами сте събрали семената, тогава преди засаждане трябва да ги поставите в силен разтвор на манган за половин час, тъй като те могат да съдържат патогени или спори на гъбички. Но семената, които се продават в специални магазини, вече са дезинфекцирани.

Причини за пожълтяване на листата

Листата пожълтяват поради:

  • почви с киселинни характеристики (трансплантирайте разсада в нормална почва);
  • липса на азот (наторете храстите с азот, например урея);
  • липса на подхранване, т.е. почвата е изчерпана, в този случай подхранвайте растенията със сложен минерален тор, например нитроамофоска;
  • висока вътрешна температура и ниска влажност;
  • суха почва - ако почвата е прекалено суха, не забравяйте да поливате растенията;
  • стагнация на влага в корените, не поливайте доматите няколко дни;

Причини за извиване на листата

Листата могат да се извият поради:

  • изтощена почва, в този случай наторете растенията с нитроамофоска съгласно инструкциите;
  • липса на вода  - след торене полейте растенията;
  • поради стагнация на влага - не поливайте разсада няколко дни, постоянно проветрявайте помещението, засадете разсада, така че да расте в отделни контейнери, осветете ги с фитолампи;
  • ако почвата е кисела или има ниска температура;
  • липса на светлина;
  • атаки от вредители, третирайте със съответните препарати според инструкциите;
  • твърде активен растеж, в този случай по-ниска температура на въздуха.
Какво да направите, ако разсадът расте бавно

Не забравяйте да премерите киселинността на почвата. Ако е алкална, тогава разсадът няма да расте добре. След това пресадете растенията в почва с неутрални характеристики. Ако почвата е неутрална, тогава насажденията растат слабо поради:

  • липса на хранене (торене с нитроамофоска);
  • липса на азот - хранене с урея;
  • недостатъчна дневна светлина - храстите трябва да бъдат осветени 15-18 часа на ден, осветете разсада с фитолампи;

Ако температурата в помещението е твърде висока и влажността на въздуха е ниска, намалете температурата на въздуха и увеличете влажността му;

Също така си струва да намалите обема и честотата на поливане. Трябва да намалите стайната температура. Можете също така да отрежете върха на храста и да го засадите в почвата.

Домати в кутийки – тайната на опитните градинари

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес